Raszyn

Piotr Iwicki - Witam na blogu o gminie Raszyn. Wszelkie komentarze mają charakter subiektywny i odzwierciedlają wyłącznie poglądy autora.

Wpisy

 • sobota, 26 lipca 2014
 • piątek, 25 lipca 2014
  • Raszyńska paranoja...

   Polecam uwadze cały wątek zarobaczonych i zagrzybionych kolonii... http://forum.gazeta.pl/forum/w,35660,152184113,,KOLONIE_RASZYNSKIE_ORGANIZOWANE_PRZEZ_GMINE_P.html?v=2 Zdumiewa mnie to, że są tacy, którzy dopuszczają opcję robaków w pokojach dla dzieci. Niektórzy upadli na głowę. A tak na marginesie, gdy byłem wójtem opłata za kolonie wynosiła na niektórych turnusach 450-500 złotych. Droższe były po 600-700. Teraz jest dwa razy drożej?! Zdumiewa to, że opłaty od tamtego czasu w sektorze usług turystycznych albo są constans albo minimalnie wzrosły. Minimalnie... No tak, ale gdy wydaje się na promocję Zaręby dziesiątki tysięcy z publicznych pieniędzy, na bibelociki, gadżeciki, catering, banery ociekające propagandą sukcesu (wszystko pod płaszczykiem promocji gminy) to na dzieci nie starcza. Ale jak mówi spec od propagandy Zaręby: dzieci nie głosują.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   kamil9623
   Czas publikacji:
   piątek, 25 lipca 2014 10:26
 • czwartek, 24 lipca 2014
  • Jestem zdegustowany...

   Widziałem film pokazujący warunki w jakich są dzieci z gminy Raszyn na koloniach gminnych. Link jest tutaj: https://www.facebook.com/Raszyn1809?ref=stream "Oprócz robali,które cały dzień i noc po ścianach ,łóżkach w łazience -wszędzie,to jeszcze w pokoju dziura ,że stopa wchodzi.Pokoje klitki ,w każdym po 2 osoby połączone wspólną łazienką z drugim pokojem. Nie umiem tego filmu tutaj przenieść ,żeby ktoś z koryta zobaczył,gdzie wysyłają nasze dzieci!!!!! A w sierpniowym Raszyniaczku wójt uradowany będzie pozował do zdjęcia i komentarz pod :Jakie to Gmina zorganizowała kolonie? Rok temu był syf ale to jak w tym roku dzieci spędzają kolonie to w tych czasach przechodzi ludzkie pojęcie- ktoś naprawdę powinien ostro zareagować./.../A w sierpniowym Raszyniaczku wójt uradowany będzie pozował do zdjęcia i komentarz pod :Jakie to Gmina zorganizowała kolonie." Cóż, dzieci na wójta nie głosują... Prawda rodzice? Jako wójt osobiście byłem tam, gdzie podobno było źle. Okazało się oczywiście, że były to plotki, ale byłem (nomen omen z radnym Mirosławem Chmielewskim :-) to co widać na filmie - tragedia.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   kamil9623
   Czas publikacji:
   czwartek, 24 lipca 2014 21:54
 • środa, 23 lipca 2014
 • wtorek, 22 lipca 2014
 • poniedziałek, 21 lipca 2014
  • Naga prawda o miejscu Gminy Raszyn wśród elity samorządów (czy raczej o naszej nieobecności)

   Jest jeden liczący się i miarodajny ranking samorządów w Polsce. To prestiżowa Złota Setka ogłaszana od siedemnastu lat przez "Rzeczpospolitą". W obecnej formule funkcjonuje od dekady. Nie mają co tam szukać gminy zadłużone, źle zarządzane, trwoniące pieniądze i przejadające swoje budżety. W wyniku zestawienia rozmaitych danych, poznajemy liderów w kategoriach miast na prawach powiatów, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. W czasach kiedy byłem wójtem jak i w poprzedniej kadencji, gmina Raszyn wielokrotnie gościła w gronie najlepszych w Polsce. Dzisiaj nie ma nas w setce a metodyka wyboru liderów sprawia, że analiza kryteriów obnaża naszą niegospodarność i ułomność w wielu dziedzinach.

   setka-iwicki

   Kiedyś byliśmy w elicie...

   Nie chcę wymieniać nazw gmin, które znajdują się w rankingu najlepszych, bo zapewne nawet ich Państwo w wielu wypadkach (jak i ja) nie znacie. Ale warto wiedzieć, że przegrywamy z Polską Cerkwią (opolskie), Potokiem Górnym (lubelskie), Brańskiem (podlaskie) i wieloma innymi gminami, które na tle Raszyna są tygrysami gospodarności. Nas w tym gronie w ogóle nie ma! Wypadliśmy!

   Mit naszego AKTUALNEGO pozyskiwania pieniędzy unijnych został obnażony przez ranking i w tej materii. Abstrahując od kłamstw, jakoby obecnie pozyskano dziesiątki milionów (bo pozyskał to wójt Rajkowski na podstawie procedury uruchomionej przez Piotra Iwickiego, Zaręba jedynie to rozlicza) a podpisana ostatnio umowa na niespełna 6 milionów to grosze z perspektywy czterech lat obecnej kadencji oraz na tle innych wiejskich samorządów w Polsce. Jak wielka to kompromitacja polecam uwadze ranking Fundusze Unijne z Złotej Setki. Jest z naszego województwa: Krasne, Miastków Kościelny, Świercze, Bułkowo, Andrzejewo, Rząśnik, Bodzianów, Nieporęt i Jednorożec...   A ja się pytam: GDZIE JEST RASZYN? Ten Raszyn tak miodem i mlekiem płynący w "Kurierze Rodzinnym" dawniej znanym jako "Kurier Raszyński". Nie ma nas! Bo jesteśmy za słabi na to aby znaleźć się w rankingu obok innych dobrze zarządzanych samorządów.

   Wypadliśmy z elity z kretesem! Zbyt wiele pieniędzy "przejadamy" kosztem zaciąganych długów.  

   Nie ma nas też w rankingu ekologicznym i innowacyjnym. To nie wszystko. Nie ma nas też w gronie samorządów realizujących największe inwestycje. A warto dodać, że gdy jako wójt uruchomiłem procedurę, z której do dzisiaj czerpie m.in. Zaręba chwaląc się, że te jego zasługa (tylko, że już nikt się na to nie nabiera) byliśmy w gronie tzw. projektów kluczowych z kwotą dofinansowania 22,220 miliona EURO! Gdyby był cały projekt wodno-kanalizacyjny realizowany zgodnie z pierwotnym planem, na naszym koncie już by było około 90 milionów złotych a cała gmina byłaby zwodociągowana i skanalizowana. Mielibyśmy dwie nowe oczyszczalnie ścieków... Niestety, to tylko stracone marzenia a nas nie ma również w rankingu inwestycji z dofinansowaniem unijnym.

   Cóż, w kapiącym propagandą sukcesu "Kurierze Rodzinnym" dawniej znanym jako "Kurier Raszyński", nie przeczytacie o prawdziwym miejscu gminy Raszyn na tle innych, zaradnych samorządów.

   U nas topimy się w kredytach, obligacjach i pożyczkach. Wydajemy na głupoty, w których lubuje się dział promocji wójta Zaręby (bo z promocją gminy nie ma to nic wspólnego). Przejadamy grube tysiące złotych, trwonimy na błyskotki, banery, bibeloty, catering  i głupoty. Obcina się budżet na kulturę by kupić kolejne błyskające długopisy i wypłacić w Urzędzie  "swoim" po kilka tysięcy złotych nagród (swoim, bo szeregowi pracownicy w Urzędzie Gminy w grudniu musieli zadowolić tym co spadło z pańskiego stołu, kwotami wielokrotnie mniejszymi).

   Cóż, fakty stoją w sprzeczności z wizją i obrazem gminy publikowanymi przez "Kurier Rodzinny" dawniej znany jako "Kurier Raszyński".

   Gmina Raszyn z racji na zadłużanie dawno przestała być elitą samorządu. Gdy czytam jakie normy spełnia nowoczesny samorząd dzisiaj, widzę, że staliśmy się zaściankiem u wrót wielkiej metropolii. Pośmiewiskiem (tak nas niestety oceniają niejednokrotnie samorządowcy z bliskich nam gmin). Ktoś mocno na to zapracował.

   Jedno jest pewne, wśród najlepszych samorządów nas nie ma. A za moich czasów "wójtowania" byliśmy. No tak, ale wówczas mieliśmy niespełna 8 milionów długu i  prawie 7 milionów "w gotówce" na kontach i lokatach... Cóż, każda inwestycja finansowana z obligacji, pożyczek czy kredytów jest nierzadko prawie o połowę droższa. Nawet jeśli wójt zdobędzie na coś dofinansowanie w wysokości 50%, to i tak rachunek jest prosty...  A naga prawda jaka jest, każdy widzi. Raszyna w wiodących rankingach nie ma. To wiarygodne rankingi oparte na bezstronności i wnikliwej analizie. Ten tytuł trzeba sobie wywalczyć. Nie jest do kupienia.

   Odpowiedzialność za taki stan ponosi nie tylko wójt, ale radni - głosując. Gmina Raszyn ma władze, którym dano kartę kredytową i wpuszczono do marketu na zakupy. Tylko, że te kartę kredytową trzeba będzie spłacić. Czy będziemy spłacać przez kilka kolejnych lat kosztem oświaty, kultury, sportu, ochrony zdrowia? Bo nagród "dla swoich" nikt z obecnych sobie nie obetnie. Prawda?

   A niebawem pewnie poznamy dane z oświadczeń majątkowych radnych i wójtów. Ciekawe czy swoje budżety też tak obciążają długami? I ciekawe, dlaczego do dzisiaj tych oświadczeń nie ma na stronie BIP gminy Raszyn? Nic nie stoi na przeszkodzie ich ujawnienia. Czekają sobie już od 30 kwietnia... Przypominam, że analiza przez Urzędy Skarbowe nie wyklucza publikacji oświadczeń zaraz po ich złożeniu! A może ktoś boi się je zbyt szybko opublikować? Cóż, zawsze pozostaje tryb dostępu do informacji publicznej...Prawda?

   A co do naszej pozycji wśród samorządów... Faktom trudno zaprzeczyć.

   Ranking został opublikowany 15 lipca w gazecie "Rzeczpospolita".

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   kamil9623
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 21 lipca 2014 19:24
  • Coś z listu emaliowanego (w zasadzie listów)

   A propos obcięcia budżetu GOK-ow ciekawa riposta pani Anny:

   "Jest taki przykład z historii o tym, jak pojmuje się rządzenie a pokazuje horyzonty władzy. Churchill w czasie II wojny został zaatakowany przez ministra wojny, by zdobył dodatkowe środki na zbrojenie. Minister zasugerował, aby zabrać z kultury. Churchill odpowiedział: Skoro mamy zubożyć i zniszczyć sami własną kulturę, to o co dalej prowadzić wojnę?"

   Dziękuję też za ciekawy list na temat umowy Urzędu z jedną z firm consultingowych. Bardzo interesująca wiadomość. Będzie ciąg dalszy :-) Proszę o więcej takich ciekawostek. Dyskrecja zapewniona :-)

   piotr.iwicki@gazeta.pl

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   kamil9623
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 21 lipca 2014 19:21
 • niedziela, 20 lipca 2014
 • sobota, 19 lipca 2014
  • Dzisiaj pytanie, dzisiaj odpowiedź...

   Z listu emaliowanego... "A co tam jest w tym sprawozdaniu komitetu Zaręby takiego ciekawego, bo popłoch już czuć u niektórych?" Odpowiedź (trochę ku refleksji)... Jakieś 15 lat temu rozmawiałem z Adamem Michnikiem w redakcji "Gazety Wyborczej" o Leopoldzie Tyrmandzie i redaktor naczelny skwitował dyskusję o niektórych działaniach Tyrmanda dygresją: - Piotrek, o nim więcej dowiesz się na podstwie tego o czym nie pisze, niż o tym co pisze... A tak na marginesie, moja każda wycieczka do Krajowego Biura Wyborczego przynosi zaskakujące efekty. Kiedyś dowiedziałem się komu w 2006 roku przelewał po 7 000 złotych na komitet wyborczy p. Mirosław Szydelski członek zarządu spółki Dom i Ogród 2000 (ta od osiedla w Słominie, dzisiaj zwanego Sosnowa Dolina). Przy okazji, za jakiś czas dowiedziałem się kto finansował gazetkę "Puls Raszyna", wyborczy sondaż prowadzony przez telefony z mieszkańcami naszej gminy... Tym razem lista wpłat też mnie zaskoczyła, ale inne rzeczy jeszcze bardziej!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   kamil9623
   Czas publikacji:
   sobota, 19 lipca 2014 11:02
  • Ubawił mnie komentarz z poczty...

   "Chyba już całkiem powariowali w tym naszym Raszynie, bo nawet oglądanie telewizji jest pod patronatem Zaręby". Właśnie sobie "doczytałem" i faktycznie na plakacie " z aulą" jest wójt. Gierek z Gomułką takiej paranoii nie wymyślili. Czasami mam wrażenie, źe komuś zależy na ośmieszeniu Zaręby. W miarę zbliżających się wyborów może pojawić się koszenie trawy, czyszczenie rowów, wysadzanie na nocniczek, zatykanie dziur masą bitumiczną, leżakowanie poobiednie... Wszystko pod patronatem wójta. Miałem dodać jeszcze opowiadanie bajeczek ale od tego jest "Kurier Rodzinny" kiedyś bardziej znany jako "Raszyński".

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   kamil9623
   Czas publikacji:
   sobota, 19 lipca 2014 10:50
 • piątek, 18 lipca 2014
 • czwartek, 17 lipca 2014
 • środa, 16 lipca 2014
 • wtorek, 15 lipca 2014
 • piątek, 11 lipca 2014
 • środa, 09 lipca 2014
  • D.O.M.

   Wojtkowi i Sylwestrowi ...

   Kochani, jesteśmy z Wami w ten czas. W dniu ostatniej drogi Waszej Mamy Janiny Trzaszczki, łączymy się z Wami w modlitwie. Kiedyś wszyscy do Niej pójdziemy i spotkamy się przed tronem Pana.  Pięknie powiedział dzisiaj ksiądz w czasie egzekwii: Wasza obecność jest świadectwem miłości. Jak na braci w wierze przystało, Katolików, jesteśmy z Wami jako bracia w smutku ale i radości. Wszak Janina stoi dzisiaj przez Panem. A my wszyscy w modlitwie mamy w niej Anioła, orędowniczkę, która patrzy, jest powierniczką i nas strzeże. Wszystkich.

   Byliście synami, których każdy chciałby mieć. Dzisiaj przed snem połączymy się z Wami w modlitwie.

   Piotr Iwicki i wszyscy koledzy z Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej koła w Raszynie.

   janin

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   kamil9623
   Czas publikacji:
   środa, 09 lipca 2014 20:45

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny